Dobór słów kluczowych do intencji użytkownika
Odpowiednio dobrane słowa kluczowe są niezwykle ważne dla sukcesu w wyszukiwarkach. Trzeba dobierać takie słowa, które pasują tematycznie do oferty […]
Odpowiednio dobrane słowa kluczowe są niezwykle ważne dla sukcesu w wyszukiwarkach. Trzeba dobierać takie słowa, które pasują tematycznie do oferty firmy. Nie warto pozycjonować strony restauracji włoskiej na frazy związane np. z sushi.
Search intent – czym jest intencja wyszukiwania?
Search intent definiuje się jako główny cel, dla którego użytkownik wpisuje daną frazę w okno wyszukiwarki. Inaczej mówiąc, jest to odpowiedź, jaką chce uzyskać użytkownik, wyszukując konkretne słowo kluczowe.
Dla zobrazowania search intent posłużymy się przykładem. Użytkownik wpisuje w oknie wyszukiwarki frazę “ranking odkurzaczy”. Jeszcze nie jest zdecydowany na zakup, ale chce dowiedzieć się więcej o dostępnych produktach.
Jak wyglądają SERPy po wpisaniu takiej frazy? Użytkownik otrzymuje w odpowiedzi ranking konkretnych modeli odkurzaczy, co jest zgodne z jego intencją wyszukiwania.
Dla porównania sprawdźmy jeszcze jedno przykładowe wyszukiwanie. Użytkownik wpisuje w oknie wyszukiwarki “odkurzacz bezprzewodowy”.
Oto wyniki, jakie mu się wyświetlają:
Jakie mogą być intencje wyszukiwania?
Użytkownicy korzystają z wyszukiwarek w różnych celach, dlatego intencje ich wyszukiwań mogą być różne. Jakie rodzaje search intent możemy wyróżnić?
Search intent – nawigacyjne
Użytkownik, którego intencja wyszukiwania jest nawigacyjna, wpisuje daną frazę, bo chce trafić w konkretne miejsce na danej stronie. Nie pamięta dokładnego adresu URL, ale wie, co wpisać, aby wyszukiwarka pokierowała go do potrzebnej podstrony. Oto przykłady:
Wyniki wyszukiwań:
Komercyjne
Mówiąc o komercyjnym search intent, mamy na myśli sytuację, gdy użytkownik rozważa zakup czegoś. Nie jest jeszcze w 100% zdecydowany i chce dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach. Jak może wyglądać takie wyszukiwanie? Dobrym przykładem jest przedstawiony powyżej “ranking odkurzaczy”.
Transakcyjne search intent
W przypadku intencji transakcyjnej użytkownik jest już zdecydowany na zakup. Szuka strony, która zaoferuje mu to, czego potrzebuje. Przykładowe wyszukiwanie dla transakcyjnego search intent to np. “odkurzacz bezprzewodowy”, czyli przykład przedstawiony we wcześniejszej części artykułu.
Informacyjne
Użytkownicy często korzystają z wyszukiwarek, aby się czegoś dowiedzieć. Wtedy właśnie mamy do czynienia z informacyjną intencją wyszukiwania. Użytkownicy oczekują w tym przypadku odpowiedzi, które pomogą im podjąć jakąś decyzję albo zaspokoją ciekawość. Oto przykład:
Otrzymane wyniki wyszukiwania:
Forma słowa kluczowego, a intencja wyszukiwania
Przy doborze odpowiednich słów kluczowych do intencji użytkownika, istotna może okazać się także forma wyrazów. Na ten aspekt powinny zwrócić uwagę szczególnie sklepy e-commerce.
Okazuje się, że zwykle słowa w liczbie pojedynczej dotyczą intencji informacyjnej, podczas gdy słowa w liczbie mnogiej, pasują bardziej do intencji komercyjnej.
Wyniki badania Lidii Infante
Lidia Infante przeprowadziła badanie, gdzie sprawdzała zależność między formą słowa kluczowego a intencją wyszukiwania. Wykorzystała do tego 1000 najpopularniejszych słów kluczowych w Amazonie, spośród których wybrała ponad 600, występujących w liczbie pojedynczej i mnogiej.
Okazało się, że słowa w liczbie pojedynczej odnosiły się do intencji informacyjnej, nawigacyjnej i transakcyjnej, a słowa w liczbie mnogiej, do komercyjnej, przy czym uzyskały niewielką przewagę nad tymi w liczbie pojedynczej.
Co to oznacza? Słowa w liczbie pojedynczej można uznać za bardziej niejednoznaczne.
Podobieństwa w SERPach dla różnych form słowa kluczowego
Lidia Infante sprawdziła również podobieństwo wyników wyszukiwania, w zależności od formy wpisanego słowa. Wyniki jasno pokazują, że w znacznej części przypadków, to, czy słowo jest zapisane w liczbie pojedynczej, czy mnogiej, nie ma znaczenia dla wyników wyszukiwania. W 50% przypadków 7 do 9 z SERPów jest takie samo.
Funkcje SERP, a forma słowa kluczowego
Forma słowa kluczowego nie ma dużego znaczenia dla rezultatów wyników wyszukiwania, ale za to wpływa na uruchamianie poszczególnych funkcji SERPów. Poniżej przedstawiamy wyniki niektórych z funkcji w zależności od formy wpisanej frazy:
- Podobne wyszukiwania: częściej wyświetlają się dla wyszukiwań słów w liczbie mnogiej.
- FAQ: wyniki dla obu form są podobne, z niewielką przewagą słów w liczbie mnogiej.
- Inni szukali również: przeważają słowa w liczbie pojedynczej, co znajduje pokrycie z intencją informacyjną.
Dobór słów kluczowych do intencji użytkownika – podsumowanie
Podsumowując, dobór słów kluczowych do intencji użytkownika jest niezwykle ważnym elementem pozycjonowania. Przed rozpoczęciem optymalizacji strony pod daną frazę, konieczne jest sprawdzenie tzw. search intent.
Nie warto jednak zbyt długo rozważać nad formą danego słowa, bo zapytania w liczbie pojedynczej i mnogiej, w znacznej części przypadków, zwracają te same wyniki.