Jak dostosować stronę pod wyszukiwanie głosowe?
Funkcja wyszukiwania głosowego zyskuje na popularności i jest wykorzystywana przez coraz większą liczbę internautów. Przekłada się to na nowe wyzwania […]
Funkcja wyszukiwania głosowego zyskuje na popularności i jest wykorzystywana przez coraz większą liczbę internautów. Przekłada się to na nowe wyzwania dla właścicieli stron internetowych, związane z optymalizacją właśnie pod voice search.
Wyszukiwanie głosowe – jak działa?
Działanie wyszukiwania głosowego jest proste. Użytkownik dyktuje asystentowi głosowemu na swoim urządzeniu, co chciałby wyszukać, a ten prezentuje mu wyniki. Jest to wygodna alternatywa dla ręcznego wpisywania zapytań.
Wyszukiwanie głosowe rozwija się ponadprzeciętnie szybko, dlatego przygotowanie strony do tej funkcji jest niezwykle ważne. Użytkownicy, korzystający z voice search, zwykle zadają pytania w nieco inny sposób, niż zrobiliby to przy wpisywaniu ręcznym. Zdecydowanie jest to coś, na co warto zwrócić uwagę.
Cechy wyszukiwania głosowego
Jakie są zatem cechy wyszukiwania głosowego? Czym różni się ono od standardowych zapytań, wpisywanych ręcznie przez użytkowników?
Załóżmy, że chcemy upiec ciasto czekoladowe. Szukając ręcznie, zapewne wpisalibyśmy “przepis na ciasto czekoladowe”. Tym razem skorzystamy jednak z wyszukiwania głosowego oferowanego przez Google. Mówimy do asystenta “OK Google, jak zrobić ciasto czekoladowe w domu?”.
Jaka jest różnica? Przy wyszukiwaniu ręcznym, szukamy informacji przy użyciu krótkich haseł – wpisywanie całych zdań trwałoby zbyt długo. Kiedy jednak korzystamy z asystenta głosowego, mówimy bardziej “po ludzku”, formułujemy pełne zdania i zadajemy rozbudowane pytania.
Kiedy użytkownicy korzystają z voice search?
Tak naprawdę wyszukiwanie głosowe cieszy się popularnością w każdej sytuacji – użytkownicy korzystają z niego w pracy, w domu, w trasie i nie tylko. Przydaje się zawsze wtedy, gdy nie nie możemy wpisać zapytania ręcznie. Zazwyczaj do wyszukiwania głosowego wykorzystywane są urządzenia mobilne, bo to one zwykle są “pod ręką”.
SEO, a wyszukiwanie głosowe
W związku z rosnącym zainteresowaniem funkcją wyszukiwania głosowego warto już teraz zadbać o odpowiednią optymalizację stron. Jak to zrobić?
Słowa kluczowe
Wyżej pisaliśmy o tym, że wyszukiwania głosowe różnią się nieco od tych wpisywanych ręcznie. Zazwyczaj mają formę zdań lub pytań, a nie krótkich haseł.
Jest to coś, co powinno się uwzględnić, poszukując słów kluczowych. Warto zwrócić uwagę na frazy z długim ogonem, frazy-pytania i inne tego typu, bo to właśnie one prawdopodobnie zostaną wykorzystane przez użytkowników asystentów głosowych. Pominięcie takich fraz, może spowodować, że strona nie wyświetli się użytkownikom, korzystającym z funkcji wyszukiwania głosowego.
Sekcja FAQ
Skoro użytkownicy voice search często wyszukują informacji, zadając pytania, warto zadbać o sekcję FAQ na stronie.
Powinny się w niej znaleźć pytania, które faktycznie są zadawane przez internautów w kontekście danego tematu. Świetnym narzędziem do znalezienia ich jest np. AnswerThePublic lub po prostu wyszukiwarka Google, która pokaże, o co pytają inni użytkownicy.
Wyszukiwanie lokalne
Jednymi z najpopularniejszych typów wyszukiwań z wykorzystaniem asystenta głosowego, są zapytania o miejsca w pobliżu. Użytkownicy często pytają o restauracje, sklepy itp., które są blisko ich obecnej lokalizacji.
Aby z sukcesem zyskać klientów z takiego wyszukiwania, trzeba zadbać o wizytówkę Google. Warto uzupełnić wszystkie niezbędne informacje i na bieżąco je aktualizować.
Urządzenia mobilne
Wyszukiwanie głosowe jest najczęściej wykorzystywane na urządzeniach mobilnych. Nic dziwnego – zwykle mamy pod ręką właśnie telefon.
Co za tym idzie? Strona musi być przyjazna dla urządzeń mobilnych. To ważny czynnik, jeśli chcemy, aby użytkownicy, którzy trafią na stronę, zostali na niej dłużej.
Siri, Google Assistant, Alexa
Najpopularniejszymi asystentami wyszukiwania głosowego są: Siri, Google Assistant i Alexa. Każde z nich pobiera informacje w nieco inny sposób. Warto znać działanie wszystkich trzech, żeby zwiększyć szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania głosowego.
- Siri: w wyszukiwaniu Siri korzysta z wyników Google, skupia się głównie na Featured Snippets i wynikach lokalnych.
- Google Assistant: w wyszukiwaniu Google Assistant, podobnie jak Siri, wykorzystuje głównie Featured Snippets i wyniki wyszukiwania lokalnego.
- Alexa: w przeciwieństwie do poprzedników, Alexa czerpie dane z wyszukiwarki Bing, więc jeśli chcemy zoptymalizować stronę pod wyszukiwanie głosowe z pomocą Alexy, trzeba postarać się o wysokie miejsca w Bingu.
Treści
Im bogatsza w treści jest strona, tym większa szansa, że znajdzie się na niej odpowiedź na pytania zadawane w wyszukiwaniu głosowym.
Muszą być oczywiście dobre jakościowo i nieść ze sobą wartość dla użytkowników. Publikowanie bezużytecznych wpisów blogowych, byle tylko wykorzystać jakieś słowo kluczowe, nie sprawi, że korzystający z voice search zaczną lądować na stronie.
Wyszukiwanie głosowe w Polsce
Wiadomo już, że wyszukiwanie głosowe staje się coraz bardziej popularne. Pytanie brzmi, czy wszędzie?
Trzeba przyznać, że w stosunku do krajów anglojęzycznych, w Polsce wyszukiwań głosowych nadal jest mało. Nie powinno być to jednak szokujące, bo język polski przez długi czas nie był w ogóle dostępny w asystentach głosowych.
W 2019 roku swój debiut w j. polskim zaliczył Asystent Google. Można przypuszczać, że będzie się stawać coraz bardziej powszechny. Z czasem asystenci innych firm prawdopodobnie również zaoferują wyszukiwanie głosowe w innych językach, w tym polskim.
Podsumowanie
Mimo, że wyszukiwanie głosowe nie jest obecnie bardzo popularne w naszym kraju, warto już teraz się nim zainteresować. Biorąc pod uwagę, jak szybko rozwija się ta funkcja, odłożenie optymalizacji pod voice search na później, może słono kosztować. Z kolei strony, które będą przygotowane do tej funkcji wcześniej, zyskają przewagę już na samym początku.
Źródła:
https://www.webfx.com/seo/learn/voice-search-tips/
https://www.321webmarketing.com/blog/how-to-optimize-for-voice-search-in-2021/