Skip to content
Strategie SEO

Featured snippet – Jak zdobyć pozycję 0 w wyszukiwarce?

Czy może być coś lepszego, niż 1. miejsce w wynikach wyszukiwania? Może! Featured snippet, czyli inaczej “pozycja zero”. Co zrobić, żeby […]

Czy może być coś lepszego, niż 1. miejsce w wynikach wyszukiwania? Może! Featured snippet, czyli inaczej “pozycja zero”. Co zrobić, żeby Google wyświetliło stronę powyżej top 3? 

Featured Snippet – co to jest?

Featured snippet, czyli fragmenty z odpowiedzią, to polecane przez Google fragmenty treści, które zawierają odpowiedź na zadane w oknie wyszukiwania pytanie. Wyświetlają się na samej górze SERPów i umożliwiają użytkownikom uzyskanie poszukiwanych informacji, bez odwiedzania strony. 

Poza urywkiem tekstu, który odpowiada na pytanie internauty, zawierają też link do strony, na której można znaleźć więcej informacji. Mają zatem potencjał, jeśli chodzi o generowanie kliknięć i wyświetleń na stronie.

Rodzaje Featured Snippet

Featured snippet nie musi być urywkiem tekstu. Występuje kilka rodzajów fragmentów z odpowiedzią. Czy można wybrać, na który z nich wyświetli się strona? Niestety nie, ale warto wiedzieć, jakie są rodzaje featured snippet, bo znacznie ułatwia to optymalizację.

Fragment tekstu

Zacznijmy jednak od najbardziej klasycznego rodzaju featured snippet – fragmentu tekstu. Jest to krótki akapit, o długości 40-50 słów, któremu w wynikach wyszukiwania zwykle towarzyszy obrazek lub grafika. 

Wyświetla się zazwyczaj w odpowiedzi na konkretne pytanie wpisane w okno wyszukiwania.

Przykład Featured Snippet - fragment tekstu dla zapytania "kiedy zmiana czasu"
Przykład featured snippet – fragment tekstu.

Fragment z listą uporządkowaną

Kolejnym typem featured snippet jest fragment z listą uporządkowaną. Pojawia się na zapytania o poradniki “krok po kroku”, rankingi i inne, które łatwo można przedstawić w postaci listy.

Przykładowy Featured Snippet z listą uporządkowaną dla zapytania "top 10 prezentów na święta"
Przykład featured snippet – fragment z listą uporządkowaną.

Fragment z tabelą

Featured snippet w postaci tabeli są nieco rzadziej spotykane w wynikach wyszukiwania. Mogą to być np. tabele rozmiarów albo tabele z porównaniem parametrów urządzeń elektronicznych. 

Przykładowy Featured Snippet z tabelą dla zapytania "rozmiar uk na eu"

Przykład featured snippet – fragment z tabelą.

Fragment z filmem

Zdecydowanie najrzadziej spotykanym rodzajem featured snippets są fragmenty z filmem. Są przydatne dla zapytań o piosenki, albo tutoriale – jak coś zrobić. W wynikach wyszukiwania wyświetlają się jako odnośniki do filmów na YouTubie.

Przykładowy Featured Snippet z filmem dla zapytania "jak przyszyć guzik"
Przykład featured snippet – fragment z filmem.

Jak zdobyć “pozycję 0” w wynikach wyszukiwania?

Niestety nie ma sposobu, aby zagwarantować sobie miejsce na pozycji 0. Można jedynie zwiększyć swoje szanse na zdobycie featured snippet. Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja, co i czy w ogóle pojawi się wyniki w postaci fragmentów z odpowiedzią, należy do Google. Co zrobić, aby mieć szanse na pojawienie się w featured snippets?

Research słów kluczowych

Research słów kluczowych pod featured snippets prawie niczym nie różni się od znajdywania fraz do standardowych wpisów. Wiadomo już, że featured snippet wyświetla się zwykle w odpowiedzi na konkretne pytania użytkowników, wpisane w okno wyszukiwarki. Warto więc skupić się na wyszukiwaniu fraz z długim ogonem, najlepiej w formie pytań. Wykorzystanie we wpisie słów kluczowych – pytań – może zwiększyć szanse na pojawienie się na pozycji 0.

Stosowanie dobrych praktyk SEO

Można powiedzieć, że featured snippet to nagroda dla najlepszych stron. Google zwykle wyświetla we fragmentach z odpowiedzią te witryny, które wcześniej już wbiły się na pierwsze pozycje wyników wyszukiwania.

Nie ma w tym nic dziwnego, Google chce wyświetlić użytkownikowi najlepiej dopasowany do jego zapytania rezultat, więc wybiera spośród najlepszych. Należy więc zadbać zarówno o optymalizację on-site, jak i off-site. Co konkretnie warto zrobić?

  • Zoptymalizować wpis pod frazy, na jakie strona ma być wyświetlana. 
  • Treści powinny być bogate w informacje i zapewniać użytkownikom dobre doświadczenia. 
  • Dobrym pomysłem będzie przełamanie tekstu grafikami, czy krótkimi filmikami. 
  • Postarać się o jakościowe backlinki.
  • Zadbać o prędkość ładowania strony.

Wzbogacanie treści o grafiki

Tak, jak zostało to wspomniane wyżej, w featured snippet zwykle pojawiają się wycinki tekstu wraz z obrazkiem. Dobrą praktyką jest więc wzbogacenie treści o grafiki, aby zwiększyć szanse na pojawienie się we fragmentach z odpowiedzią.

Tworzenie list i tabel

Wśród rodzajów featured snippet wymienione zostały m.in. fragmenty z tabelami i listami punktowanymi. Żeby Google wyświetliło stronę na pozycji 0, musi mieć skąd pobrać listę lub tabelę. Tworząc wpisy, warto więc przedstawić część informacji w takiej formie

Oczywiście nic na siłę. Jeśli jednak przygotowujemy wpis, dotyczący np. rankingu narzędzi SEO, to szkoda byłoby nie umieścić takiego rankingu w formie listy punktowanej i odebrać sobie szansę na featured snippet.

Odpowiednia struktura wpisów

Google nagradza pozycją 0 najlepsze strony, a więc takie, które są przyjazne zarówno dla robotów, jak i dla użytkowników. Właściwa struktura treści i czytelność to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o zadowolenie czytelników. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie podzielenie tekstu przy pomocy nagłówków

Używanie pytań w nagłówkach

Jak wiadomo, najczęściej na pozycji 0 pojawiają się odpowiedzi na konkretne pytania. Warto więc jasno dać znać Google, że w naszym artykule taka odpowiedź się znajduje. 

Najlepszym sposobem będzie zapisanie niektórych nagłówków właśnie w formie pytań. Im więcej takich nagłówków-pytań we wpisie, tym większa szansa na zgarnięcie featured snippet. Wszystko oczywiście z wyczuciem, bo sztucznie brzmiące wpisy nie będą uznane przez Google za najlepsze.

Skupienie na dobrze rankujących stronach

Optymalizowanie pod featured snippet stron, które rankują na dalekich pozycjach w SERPach może mijać się z celem. Ponad połowa fragmentów z odpowiedzią to podstrony, które wcześniej pojawiały się w top 3 wyników wyszukiwania. To na nich warto się skupić, starając się zwiększyć szansę na pojawienie się na miejscu 0.

Zalety Featured Snippet

Dlaczego warto postarać się o wyświetlanie w featured snippet? Lista korzyści jest długa, wymienimy trzy z nich.

Angażują odbiorców

Trudno wyróżnić się w wynikach wyszukiwania, kiedy mamy do dyspozycji jedynie meta title i meta description. Featured snippets oferują jednak nieco więcej. Użytkownicy zobaczą dłuższy fragment tekstu, listę, tabelę albo odnośnik do filmu na YouTubie. Z pewnością jest to coś, co się wyróżni, bardziej zainteresuje odbiorców, a także przełoży się na ich większe zaangażowanie

Wyświetlają się wyżej, niż top 3

Im wyżej wyświetla się witryna w wynikach wyszukiwania, tym więcej kliknięć i ruchu przynosi na stronę. Skoro featured snippets wyświetlają się ponad top 3, to generują najwięcej ruchu organicznego, więc warto w nie celować.

Zajmują dużo miejsca w SERPach

Niezależnie od rodzaju featured snippet, zajmują one dość dużo miejsca w wynikach wyszukiwania. Jeśli więc strona zajmuje 1. miejsce, ale nad nią są jeszcze płatne reklamy i featured snippet, wyświetla się ona nisko w wynikach wyszukiwania, przez co szanse na zdobycie ruchu organicznego maleją.

Podsumowanie

Podsumowując temat featured snippets:

  • Fragmenty z odpowiedzią mogą wygenerować największy ruch z organicznych wyników wyszukiwania. 
  • Nie da się niestety zapewnić sobie miejsca na pozycji 0. Google wyświetla w tym miejscu najlepsze strony, więc największe szanse na featured snippet mają te znajdujące się już w top 3.
  • Istnieją metody optymalizacji, które sprawiają, że strony są lepiej dopasowane do fragmentów z odpowiedzią, jednak trzeba pamiętać, że ostateczna decyzja należy do Google.
SPIS TREŚCI

PODOBNE ARTYKUŁY

rozrzucone na biurku litery, obok lupa i klawiatura

Kanibalizacja treści – co to?

Kanibalizacja treści występuje wtedy, gdy kilka podstron danej witryny pozycjonuje się na takie same słowa kluczowe. Niewątpliwie jest to szkodli

Koncepcja cross-sellingu

Co to jest cross selling?

Cross selling to technika sprzedaży, której celem jest zwiększenie wartości koszyka klienta. Polega na proponowaniu klientowi produktów dodatkowy

Człowiek korzysta z asystenta głosowego na urządzeniu mobilnym

Jak dostosować stronę pod wyszukiwanie głosowe?

Funkcja wyszukiwania głosowego zyskuje na popularności i jest wykorzystywana przez coraz większą liczbę internautów. Przekłada się to na nowe

POZYCJONOWANIE STRON     //
POZYCJONOWANIE SKLEPÓW     //
POZYCJONOWANIE LOKALNE     //
TWORZENIE STRON     //
TWORZENIE SKLEPÓW     //
COPYWRITING     //
LINKBUILDING     //
SYSTEMY CRM     //
APLIKACJE WEBOWE     //
POZYCJONOWANIE STRON     //
POZYCJONOWANIE SKLEPÓW     //
POZYCJONOWANIE LOKALNE     //
TWORZENIE STRON     //
TWORZENIE SKLEPÓW     //
COPYWRITING     //
LINKBUILDING     //
SYSTEMY CRM     //
APLIKACJE WEBOWE     //
POZYCJONOWANIE STRON     //
POZYCJONOWANIE SKLEPÓW     //
POZYCJONOWANIE LOKALNE     //
TWORZENIE STRON     //
TWORZENIE SKLEPÓW     //
COPYWRITING     //
LINKBUILDING     //
SYSTEMY CRM     //
APLIKACJE WEBOWE     //
POZYCJONOWANIE STRON     //
POZYCJONOWANIE SKLEPÓW     //
POZYCJONOWANIE LOKALNE     //
TWORZENIE STRON     //
TWORZENIE SKLEPÓW     //
COPYWRITING     //
LINKBUILDING     //
SYSTEMY CRM     //
APLIKACJE WEBOWE     //
POZYCJONOWANIE STRON     //
POZYCJONOWANIE SKLEPÓW     //
POZYCJONOWANIE LOKALNE     //
TWORZENIE STRON     //
TWORZENIE SKLEPÓW     //
COPYWRITING     //
LINKBUILDING     //
SYSTEMY CRM     //
APLIKACJE WEBOWE     //