Black Hat SEO – co to?
Black Hat SEO to takie metody optymalizacji strony, które są niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek. Czym jest Black Hat SEO? Black […]
Black Hat SEO to takie metody optymalizacji strony, które są niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek.
Czym jest Black Hat SEO?
Black Hat SEO opiera się o manipulację algorytmami, dzięki której efekty działań SEO ma być widać szybko. To te działania, które wyszukiwarki oficjalnie uznają za niewłaściwe. Faktycznie mogą one przynosić zaskakująco dobre skutki w krótkim czasie, ale w dłuższym mogą szkodzić stronie.
Black Hat SEO – przykłady
Jakie konkretne działania możemy zaliczyć do Black Hat SEO? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.
Upychanie słów kluczowych
O ile kiedyś “faszerowanie” strony słowami kluczowymi mogło się sprawdzać, dziś jest to technika Black Hat SEO. Słowa kluczowe są ważne dla pozycjonowania, ale powinny być używane naturalnie i z umiarem.
Ukrywanie treści
Treści znajdujące się na stronie powinny być widoczne zarówno dla robotów, jak i użytkowników. Umieszczanie tekstu na tle o tym samym kolorze jest uznawanie za ukrywanie treści.
Wyświetlanie innej treści robotom i użytkownikom
Ta metoda polega na wyświetlaniu innej treści robotom i użytkownikom, w zależności od wykrytego “user-agenta”.
Kupowanie słabych linków
Kupowanie dużej ilości słabych linków jest kolejną techniką Black Hat SEO. Liczba linkujących domen ma znaczenie, ale ważniejsza jest ich jakość.
Tworzenie mylących przekierowań
Tworzenie mylących przekierowań, czyli przekierowywanie użytkowników pod inny adres URL, niż ten, w który kliknęli.
Słabe jakościowo treści
Obecnie treści powinny przede wszystkim dawać użytkownikom wartość. Publikowanie wielu, nic niewnoszących artykułów o niskiej jakości jest również techniką Black Hat SEO.
Black Hat SEO – czy warto ryzykować?
O ile w krótkim okresie, techniki Black Hat SEO mogą spowodować wybicie się strony na początek wyników wyszukiwania i zwiększony ruch, o tyle w długim okresie jest to kompletnie nieopłacalne.
Google nakłada kary na strony, które łamią obowiązujące zasady optymalizacji. Może to skutkować problemami z ponownym wypozycjonowaniem strony, a nawet brakiem takiej możliwości.